Még mindig lelövik a lovakat, ha eltörik a lábuk?Azt tartja a
mese, hogy minden állat lába összeforr, ha eltörik, de a lóláb az soha.
Ha ez így nem is igaz, az biztos, hogy a lóláb összeforrása nagyon kényes és kétséges kimenetelű folyamat, ezért még most is sok, ám a fejlett országokban évről-évre csökkenő számú esetben, a törött lábú lovat inkább lelövik. Az orvostudomány azonban ma már a törött lábú lovak jelentős részét képes újra talpra állítani.
 |
 Ló a műtőben
|
A lovaknál, emberhez és az összes állatfajhoz hasonlóan, törés esetén a csontot, a törött részeket rögzíteni kell, össze kell fogni őket (sínbe-gipszbe tenni), pihentetni kell. A gyógyuláshoz egészséges vérkeringésre is szükség van, és végül el kell kerülni a fertőzésveszélyt. Ha a fenti feltételek fennállnak, akkor a csont képes újra összeforrni, és visszanyerheti eredeti erejét.
Régebben a törött lábat gipsz segítségével rögzítették, ma már inkább fémlemezkéket, csavarokat ültetnek be a lábba. Ezek az implantátumok segítenek abban, hogy az állat törött lábbal is képes legyen korlátozottan mozogni. A csont ideális esetben 12-16 hét alatt forr össze.
Ha az embernek törik el a lába, igyekszik minél többet pihenni, ágyban feküdni, kerülni a törött részre való ránehezedést. Egy ló ebből a szempontból különleges eset: nem tűri a hosszú altatást, és lételeme, hogy négy lábon álljon. (A lovak az alvás jelentős részét is állva töltik.)
Ez azt jelenti, hogy a lovaknál egy sebészeti operáció max. 3-4 óra lehet, és az állatorvosnak fel kell arra készülnie, hogy a ló ébredés után azonnal talpra áll. Képzeljük el azt a bosszúságot, amikor a törött lábú operált ló műtét után azonnal lábra igyekszik állni, és eközben implantátuma rögtön el is mozdul, meghajlik…stb. Ennek elkerülése végett az állat gyakran erős üvegszálas gipszkötést is kap lábára.
A megfelelő vérkeringés szintén fontos része a gyógyulásnak. A csontokat tápláló vér a körülötte lévő bőr és izomszövetekből érkezik. A ló ebből a szempontból is speciális eset: térd alatt lába csak csontból, ínszalagokból és vékony bőrrétegből áll, azaz a test ezen részének vérellátása nagyon csekély. Ez az oka annak, hogy bizonyos típusú töréseknél az állat lábát a műtét és a fémimplantátum ellenére sem lehet meggyógyítani.