A ló ápolása

A lovat nem csak használni, hanem ápolni, etetni, itatni is kell. Ha a lovat rendszeresen ápoljuk, kevsebb az esély a fertőzésre, és az állatnak komfortérzete is lesz. Befolyásolja az ápolási szükségletét az, hogy mire használjük őt,miben izzad meg jobban, vagy miben nem izzad meg.
A nyereg, és egyéb szerszámok alatt jobban megizzad a ló, a szőr összetapad. Ezt mindenképpen ápolni kell a következő lovaglás előtt, külömben a ló hátát feltöri a nyereg, és a kezelés hosszú időbe telhet. A legjobb reggel abrakolás után vagy munka előtt leápolni őt.
Az ápoláshoz szükséges: lóvakaró, gyökérkefe, porkefe, patakaparó és egy rongy.
Először a gyökérkefével az összetapadt szőröket gondosan keféljük át, de finoman nyomjuk rá mert a ló bőre érzékeny. A lábán lévő sarat is ezzel távolíthatjuk el. Ezután az egész lovat töröljük át porkefével.

A lóvakaróval dörzsöljük át a lovat. Ez erősíti a hámszőrzetet. Aztán töröljük át ronggyal az egész testét.
Ha a munlával végeztünk, azután ha megizzadt, járassuk meg a lovat amíg meg nem szárad. Szalmacsutakkal dörzsöljük át az izzadt részeket. Ha a lovunk meg akar hempergőzni a friss szalmában, akkor hagyjuk. Ez ez ő természetes tisztálkodási módszere.
Mossuk el a lábáról a sarat, és hűtsük le az inakat.

A pataápolást se felejtsük el: lovaglás előtt és után gondosan kaparjuk ki a beleragadt koszt. Ha nem kaparjuk ki, és benne marad, az bénuláshoz is vezethet!
Körmözés és atkolás csak 6 hetente szükséges. A patát hetente, káthetente kenjük be patazsírral!
Ha az idő jó, akkor a lovat meg is fürdethetjük. De a napon jártatva szárítsuk meg, mert vizesen a hűvös boxba állítani nem jó, mivel könnyen megfázhat.
A képet és a forrást a http://www.haziallat.hu/index.php?menu=cikk&cikkid=632 linken olvashatod! |